Abone olduğumuz veritabanlarına Abone Olunan Veritabanları sayfamızdan ve COVID-19 Açık Erişim Kaynakları, Lebib Yalkın MevBank, Legaling, LİBDİS, Turcademy, Oxford Research Encyclopedias Veritabanlarına Deneme Veritabanları sayfamızdan erişebilirsiniz.

ONLİNE EĞİTİM/SEMİNERLER


Wiley Online Açık Erişim Yayın Yapma Hakkı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından sağlanan EKUAL projesi kapsamında erişim izlemelerimiz Wiley Yayınevi’ne ait elektronik dergilerin erişim denetimi 2023-2025 dönemi kullanımi şekilde “Oku ve Yayımla (Oku ve Yayınla)” modeline dönüştürülmüştür.

Wiley Açık Erişim (AE) kapsamı kapsamındaki dergilere gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, Makale İşlem Ücreti (APC) ödemesinden, “Açık Erişim”in yayımlanması mümkün olacaktır. Web of Science (WOS)’da yer alan,  Q1 ve Q2 Grubu  Wiley Hibrit ve Wiley Gold Dergilerinde (Hindawi hariç) “ Araştırma Makalesi”, “İnceleme Makalesi”, “Veri Makalesi” ve “Hızlı Yayın”  türündeki yayınlar AE desteği kapsamında olacaktır .

Wiley “Oku ve Yayımla” anlaşmasının Türkiye ortalama üniversiteler için kaydedildiği bir yayın yapma kotası bulunmaktadır. Bu kotaya ulaşıldığında bir sonraki yıla kadar bu anlaşma kapsamında yayın yapma hakkı olmayacaktır. 

AE olarak yayın yapmak isteyenlerin, Wiley’e makale yazarken, başvuru formlarına kurumsal epostalarını kaydetmeleri AE izolasyonunun basitlik işlemleri açısından önemlidir.

Dergi listeleri aşağıdaki linklerdedir:

Wiley Erişime Açık EKUAL Dergi Listesi 2023

Wiley Gold & Hybrid Q1&Q2 AE Bakımı Dergi Listesi 2023

Ayrıca bu anlaşma için özel olarak banka işlemlerinin linkini bulabilirsiniz:

https://authorservices.wiley.com/author-resources/Journal-Authors/open-access/affiliation-policies-payments/tubitak-agreement.html

Listelenen dergilerdeki makalelerinizin açık erişim yayınıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda lütfen  kutuphane@ufuk.edu.tr  adresinden ulaşabilirsiniz.

 Springer Nature Açık Erişim Anlaşması  

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi kapsamında Springer Nature’a ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.  Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarih itibari ile değerlendirilecektir. 

Ulusal düzeydeki bu ikinci “açık erişim makale yayınlama anlaşması” kapsamında, Türkiye’deki EKUAL üyesi tüm kurumlar, Springer Nature yayınevinin 2.300’den fazla e-dergisine erişim sağlayacaktır. Bununla birlikte, EKUAL Üyesi kurumların yazarlarının, Web of Science’da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Springer Nature Hibrit Dergilerinde “Original Article”, “Review Article” ve “Continuing Education” türündeki yayınları Açık Erişim desteği kapsamında olacaktır.  

Sorumlu yazarı EKUAL Üyesi olan, kapsam içindeki Springer Nature hibrit dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim” li yayımlanması mümkün olacaktır. 

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık Açık Erişim makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Yıllık Açık Erişim makale yayımlama kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini Açık Erişim olarak yayımlatmak isterse APC ücretini kendisinin ya da fon sağlayıcı kurumunun ödemesi gerekecektir.  

Anlaşma şartlarına göre, kurumlar için bir “Açık Erişim makale kota tahsisi” yapılmayacaktır. Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecek ve kota bulunması durumunda, kriterlere uyan makalelerin Açık Erişim yayımlanması için ULAKBİM tarafından onay verilecektir. 

AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası geçerli olan) ektedir. 01.07.2024 tarihinde JCR’da yayınlanacak Q1/Q2 listesi 31.12.2025’e kadar geçerli olacaktır.

Q1/Q2 Dergi Listesi için tıklayınız.

Makale başvurusu yaparken,  kurumsal e-postaların kullanılması Açık Erişim onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısından önemlidir. 

İlgili Linkler: 

Springer Nature-Türkiye OA Agreement

TUBİTAK EKUAL Veri Tabanları

Springer Nature AE Anlaşması

Yazar Rehberi 

  * Her türlü soru ve önerileriniz içinkutuphane@ufuk.edu.tradresi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Eğitimler


EKUAL veri tabanlarında aynı anda tarayın


Gelişmiş Arama